Bizi takip edin
|
EN

Web Teknolojileri Müdürlüğü

Web Yönetim Sistemi

Bir üniversite bünyesinde bulunan ana web sitesinin ve tüm alt web sitelerinin kontrolünün yapıldığı Web Yönetim Sistemi, bu sayfaların güncel tutulmaları ve yenilenmelerini hızlandıran ve kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.

Bu sistem, akademik ya da idari birimlerin, kendi içeriklerini (dersler, öğretim elemanları, ders programları, haberler, duyurular vs.) kendilerinin oluşturarak bir veri tabanına yerleştirmeleri esasına dayanır. Web sayfaları bu içeriklere bu veri tabanına bağlanarak ulaşır. Web Yönetim Sistemi tarafından oluşturulacak bu içeriklerde yapılacak güncellemeler anında web sayfalarına yansıyacaktır. Bu yazılım sayesinde istenilen sayıda web sitesi oluşturulabilir ve yine istenilen sayıda dil desteği ile yönetimi kolaylıkla yapılabililir.

Web Yönetim Sisteminin Avantajları :

 

  • Dinamik içeriği ekleyecek kişi (sekreter, asistan vs., öğrenci vs.) HTML, Web Editör, FTP vs. gibi kavramları bilmek zorunda kalmayacaktır. Böylelikle, bölümlerin sayfalarını yapan kişilere bağımlı kalınmayacak, user/passwd ikilisini bilen herhangi bir kişi de istenildiğinde sayfalara müdahale edebilecektir. Her sayfayı editlemek için FTP kullanıcısı açılmak zorunda kalınmayacaktır.
  • Web sayfalarında yer alan bilgilerin doğruluğu ve güncellenmeleri, ilgili birimler tarafından tek elden yapılacağından, aynı bilginin birden fazla alt sitede farklı şekilde yer alması, eski ya da artık var olmayan verilerin sitede yer almaması sağlanacaktır.
  • Her içeriğin veri tabanından gelmesi, üniversite ana sayfasında yer alacak “Search” bölümünün detaylandırılması ve daha başarılı çalışmasını sağlayacaktır.
  •  Birden fazla sitede kullanılabilecek yapıların standardizasyonu ve optimizasyonu (Curriculum,Syllabus,Staff)
  • Güvenlik ve Kontrol.
  • Modülerlik.
  • Dinamik yapı sayesinde search, log, istatistik, arşiv gibi özellikler.
  • Tasarımdan bağımsız olarak “yaşayan siteler”

Burada üzerinde durulması gereken en önemli nokta , tüm sub sitelerin birbirine benzeyeceği endişesidir. Ancak, web sayfalarının yapılarının ve organizasyonunun aynı olması, tasarımlarının aynı olacağı anlamına gelmez. Bu aksine, tüm web siteleri arasında belirli bir tema oluşturacağı için tasarımda da genel anlamda bir birlik oluşturacaktır.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.